چهارشنبه، 17 خرداد 02

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی : فرهنگ‌سازی و اعتمادسازی راهکارهای اصلی در توسعه بیمه کشاورزی محسوب می شود.

فرهنگ‌سازی و اعتمادسازی از اصلی‌ترین راهکارهای توسعه پوشش بیمه در بخش کشاورزی است.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل صندوق بیمه کشاورزی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی در حاشیه نشست بررسی راهکارهای توسعه پوشش بیمه کشاورزی ضمن بیان این مطلب افزود: فرهنگ بیمه در بخش کشاورزی باید نهادینه شود و کشاورزان خودشان برای دریافت بیمه مطالبه‌گری کنند.

علی صفری اظهار داشت: تولیدکنندگان بخش کشاورزی این مطالبه‌گری را در مورد تسهیلات بانکی یا دریافت نهاده‌ها مانند کود دارند، اما در مورد پوشش بیمه‌ای این مطالبه‌گری وجود ندارد و این امر اصلی‌ترین مانع برای توسعه پوشش بیمه‌ای محسوب می‌شود.

وی با بیان این که توسعه پوشش بیمه‌ای در بخش کشاورزی دیگر مستحب نیست بلکه آن را واجب می‌دانیم، گفت: بیمه بخش کشاورزی به ویژه در بخش زراعت و باغبانی سال‌هاست که با مشکلات ساختاری و موانع روبرو است و هر چند اقداماتی برای حل این مشکلات صورت گرفته، اما کافی و تاثیرگذار نبوده است.

صفری بر احصای مشکلات و موانع توسعه پوشش بیمه کشاورزی تاکید و تصریح کرد: بیمه کشاورزی نیاز به آسیب‌شناسی دارد.

وی میزان پوشش بیمه‌ای بخش زراعت و باغبانی در استان مرکزی را بین ۳۰ تا ۴۰ درصد در سنوات گذشته عنوان کرد و اذعان داشت: در بخش دام و طیور وضع پوشش بیمه‌ای بهتر است، زیرا بیمه در این حوزه اجباری شده است به طوری که ادارات دامپزشکی، صدور مجوز جوجه‌ریزی را منوط به داشتن بیمه‌نامه اعلام کرده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی، اعتمادسازی به صندوق بیمه کشاورزی را از دیگر راهکارهای مهم برشمرد و گفت: عمل به وعده‌ها و شفاف‌سازی به جلب اعتماد کشاورزان در مورد پوشش بیمه‌ای کمک می‌کند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر در بحث فرآیندها و تشریفات بیمه ای، کشاورزان نسبت به مفاد قراردادها توجیه نیستند و از این رو فکر می‌کنند با موانع روبرو می‌شوند.

صفری تصریح کرد: چنانچه فرهنگسازی و اعتمادسازی در مورد پوشش بیمه کشاورزی صورت گیرد، بقیه موانع دیر یا زود حل خواهد شد.

منبع: 
روابط عمومی و بین الملل

ارسال نظر جدید