شنبه، 25 ارديبهشت 00

صددرصد سطوح بیمه می شوند

با اجرای بیمه های فراگیرتوسط بیمه کشاورزی

صددرصد سطوح بیمه می شوند

هنگامی که از بیمه سخن گفته می شود، افزون برآن که این واژه با آرامش خاطر و امنیت، همراه است، نخست باید به عنوان یک عقد حقوقی مبتنی بر رضایت طرفین به این قرارداد اجتماعی عام المنفعه نگاه کرد، براساس قانون بیمه مصوب هفتم اردیبهشت 1316 بیمه عقدی است که به موجب آن یک طرف تعهد می‌کند در ازاء پرداخت وجه یا وجوهی از طرف دیگر در صورت وقوع یا بروز حادثه خسارت وارده بر او را جبران نموده یا وجه معینی بپردازد.

‌متعهد را بیمه‌گر طرف تعهد را بیمه‌گذار وجهی را که بیمه‌گذار به بیمه‌گر می‌پردازد حق بیمه و آنچه را که بیمه می‌شود موضوع بیمه نامند.

آنچه روشن است، این که اساس این عقد حقوقی مبتنی برتراضی طرفین است و بیمه گذار می تواند نسبت به تهیه یا عدم تهیه بیمه نامه اقدام نماید که البته همواره توصیه به برخورداری از این پوشش حمایتی است.

ازسوی دیگر، علیرغم سابقه اجرای بیمه آتش سوزی در جهان که از آن به عنوان بیمه مادر نام برده می شود و از سال 1666 میلادی در جهان و از بیش از صد سال قبل در ایران عرضه شده است، هم اکنون درصد بسیار ناچیزی از اماکن مسکونی کشور دارای بیمه نامه آتش سوزی که بسیار ارزان قیمت هم می باشد، هستند.

با وجود اینکه ایران جزو ۱۰ کشور حادثه خیر جهان است اما در بخش منازل مسکونی تنها هفت درصد ساختمان ها زیرپوشش این بیمه قرار گرفتند و حتی در حوزه بیمه شخص ثالث که یک بیمه اجباری است ،اکثریتبیمه نامه ندارند، گو اینکه ضریب نفوذ صنعت بیمه در کشور با همه اقدامات خوبی که در جهت فرهنگ سازی شده است حدود 2 و نیم درصد می باشد که محاسبات آن ناظر بر تولید ناخالص داخلی کشور و سهم حق بیمه های تولیدی است. میانگین ضریب نفوذ بیمه در جهان هم رقمی معادل 7 و شش دهم است که نشان از ماهیت ذاتی بیمه دارد و در حقیقت بیمه گذار در قبال پرداخت وجه ملموس، صرفا به دریافت یک قول و وعده برای جبران خسارات که عمدتاً عینیت آن در هنگام صدور بیمه نامه فراهم نیست، می پردازد.

بیمه کشاورزی که کمتر از ثلث پیشینه صنعت بیمه را در کشور دارد، توانسته است با بیش از یک دهه اجرای موفق بیمه های فراگیری همچون بیمه طیور، قریب صددرصد جمعیت انواع طیور اعم از طیورتخم گذار، اجداد و مادر را درکشور فراهم آورد که به عنوان یک الگوی موفق مورد تأئید و تقدیر نهادهای بین المللی همچون فائو و سیرداپ بوده است، افزون برآن بیمه های فراگیر دام و آبزیان نیز توانسته است پتانسیل پوشش کامل بیمه سرمایه دامی و همچنین آبزیان پرورشی را از مرحله تخم چشم زده و هچری تا پایان دوران پرورش امکان پذیرنماید.

موضوع دیگر در رابطه با غله راهبردی گندم است که با همکاری بنیاد تخصصی ذیربط و وزارت جهادکشاورزی، مقدمات اجرای آن بر بستر بیمه دیجیتال کشاورزی فراهم شده است و امید می رود در سال زراعی پیش روی، قریب به شش میلیون هکتار از اراضی زیر کشت گندم کشور نیز تحت پوشش کامل قرار گیرند. اجرای طرح هایی همچون بیمه های شاخص (index insurance) ارزیابی خسارات از طریق ماهواره مبتنی بر فنآوری سنجش ازدور که در سیل اخیر به کار گرفته شد و ارزیابی تمامی سطوح بیمه شده خسارت دیده و پرداخت غرامات در طی کوتاه ترین مدت ممکن شد نمونه هایی از آینده روشن این سازوکار مشارکتی دولت - مردم برای پایداری تولید است.

اکنون علیرغم مضایق اعتباری سال 97، بیمه کشاورزی مدت هاست که بدهی قابل توجهی به جامعه محترم و ارزشمند بیمه گذاران ندارد و غرامات به صورت هفتگی به حساب بیمه گذاران خسارت دیده پرداخت می گردد.

منبع: 
گروه روابط عمومی و بین الملل

ارسال نظر جدید