پنجشنبه، 08 خرداد 99

هماهنگی کامل بیمه کشاورزی در آستانه سال زراعی

هماهنگی کامل بیمه کشاورزی در آستانه سال زراعی

     صندوق بیمه کشاورزی همه ساله و در طول سال زراعی با برگزاری نشست های متعدد با سازمان های مرتبط در نظر دارد، خدمات متنوع و بهتری به جامعه کشاورزی و کشاورزان شریف ارائه نماید.

افزایش ضریب نفوذ بیمه با همکاری  بهره برداران، سازمان های جهاد کشاورزی و دیگر متولیان بخش کشاورزی در کشور، امری خطیر است.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل صندوق بیمه کشاورزی، امسال، در ادامه پنج نشست برگزارشده پیشین در گروه های پنج و شش استانی، صبح امروز چهارشنبه اول آبان ماه 98، ستاد صندوق بیمه کشاورزی به منظور توسعه فرهنگ بیمه کشاورزی و روان سازی ارائه بیمه های مورد نیاز بخش کشاورزی مقارن با آغاز سال زراعی جاری، میزبان نشست مشترک هم اندیشی و هماهنگی بیمه کشاورزی با حضور دکتر محمد ابراهیم حسن نژاد قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی، اعضاء هیأت مدیره، رؤسای سازمان های جهاد کشاورزی استان های ایلام، بوشهر، هرمزگان، همدان، سمنان و خراسان شمالی به همراه معاونین خدمات بیمه کشاورزی و معاونین برنامه ریزی و امور اقتصادی و شماری از مدیران ستادی صندوق بیمه کشاورزی بود.

دکتر حسن نژاد در این نشست تخصصی با تشریح مخاطرات و ویژگی های تولید در بخش کشاورزی، بیمه کشاورزی را یک سازوکار مشارکت در پذیرش ریسک با همکاری تولیدکنندگان، معرفی نمود.

قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی با بیان ویژگی ها و اختصاصات بیمه کشاورزی در دنیا و تفاوت آن با بیمه بازرگانی، به انواع مدل های بیمه کشاورزی (بیمه پایه - شاخص عملکرد - بیمه های تکمیلی - بیمه با تعرفه های ترجیحی) اشاره و بیمه پایه را مبنای اصلی بیمه محصولات استراتژیک معرفی و (گستردگی - شدت بالا - تواتر پائین) را سه ویژگی این مدل از بیمه های کشاورزی برشمرد.

وی در این نشست تخصصی همچنین افزود: افزایش تعهدات بیمه برمبنای ارزش تولید از سیاست های جدید نظام بیمه کشاورزی در کشور است و رایزنی‌ و پی گیری ها در مجلس و دولت برای رفع موانع و تنگناهای اعتباری بیمه کشاورزی همچنان ادامه دارد.

دکتر حسن نژاد سپس با اشاره به اقدامات توسعه ای در نظام بیمه کشاورزی افزود: کشاورزان می توانند با خرید بیمه نامه های تکمیلی از پوشش لایه های متنوع ریسک با شدت خسارات بیشتر، بهره مند گردند.

او در ادامه از افزایش رضایت مندی متولیان بخش کشاورزی و کشاورزان با استفاده از مدل های متنوع بیمه ای خبر داد.

وی با اعلام شرایط بیمه های کشاورزی با تعرفه ترجیحی از تدوین طرح ها و ارائه بسته های بیمه ای مناسب به منظور پوشش بیمه ای ویژه کشاورزان پیشرو و نیز طراحی و توسعه بیمه های عوامل تولید (سازه گلخانه ها، پرورش ماهی در قفس، ماشین آلات و ...) و همچنین ایجاد زمینه های لازم به منظور  بیمه اجباری دام براساس بند (ث) ماده ۳۳ قانون برنامه ششم توسعه کشور و بند (ج) ماده ۳۲ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی خبر داد.

او همچنین با تأکید بر همکاری چندجانبه سازمان های جهاد کشاورزی سراسر کشور، استفاده بیشتر از توان تخصصی و حرفه ای تعاونی‌های تولید و شرکت‌های سهامی زراعی، تشکل‌های صنفی بخش کشاورزی را برای توسعه و افزایش ضریب نفوذ بیمه، ضروری برشمرد.

دکتر حسن نژاد با اشاره به استفاده از ظرفیت وزارت جهاد کشاورزی، تشکل ها، انجمن های صنفی و واحدهای بزرگ تولیدی با هدف توسعه بیمه کشاورزی، از اجرای طرح های بیمه فراگیر با اولویت محصولاتی همچون دانه های روغنی و چای و نیز مطالعه و بررسی فنولوژی گیاهان به منظور برنامه ریزی بهتر برای توسعه بخش کشاورزی و نظارت بهتر بر خسارات خبر داد. 

گفتنی است در ابتدای برنامه و در جریان بازدید از سامانه جامع بیمه کشاورزی، ضمن معرفی سامانه، شرایط ایجاد و فراهم شدن زیرساخت های لازم برای استقرار سیستم Core Insurance  موسوم به سامانه جامع بیمه کشاورزی تشریح گردید. در ادامه کارکردهای زیرسامانه های پایش، حسابداری - حسابرسی، بازرسی و نظارت، اطلاعات مکانی، تولید و تحلیل کلان داده (Big Data) مبتنی بر سیستم سنجش از راه دور (RS)، امکانات و توانایی های سامانه در صدور بیمه نامه و تولید گزارش های تخصصی بیمه کشاورزی بررسی شد.

شایان ذکر است محاسبه ریسک، ضریب خطر و تعیین تعرفه (حق بیمه) همراه شفافیت مالی و سرعت عمل در رسیدگی به پرونده های خسارات از ویژگی های این سیستم به شمار می آید.

در پایان از عموم کشاورزان شریف دعوت می شود، برای فعالیت تولیدی خود بیمه نامه تهیه نمایند تا در هنگام رخداد خسارت، امکان جبران بخشی از خسارات از طریق سازوکار بیمه کشاورزی فراهم باشد.

منبع: 
گروه روابط عمومی و بین الملل

ارسال نظر جدید