پنجشنبه، 08 خرداد 99

بیمه کشاورزی در مسیر توسعه

بیمه کشاورزی در مسیر توسعه

       ایران یکی از 10 کشور نخست بلاخیز جهان است، به گونه ای که از مجموع 40 حادثه طبیعی شناخته شده در جهان، وقوع  31 نوع آن در ایران ثبت گردیده است. حجم بالای خسارات وارده به بخش کشاورزی ناشی از عوامل قهری – طبیعی به قدری است که تنها سیل بهار 1398 در سراسر کشور هزاران میلیارد ریال  خسارت برجای گذاشته است.در این میان تنها سازوکار نظام مند موجود در جبران خسارات وارده ناشی از مجموع عوامل قهری – طبیعی و نیز ایجاد انگیزه بهره برداران و تولیدکنندگان بخش کشاورزی در جهت استمرار و توسعه تولیدات کشاورزی در ایران، نظام بیمه کشاورزی است. بدیهی است،توسعه و افزایش ضریب نفوذ بیمه با همکاری سازمان های جهاد کشاورزی و دیگر متولیان بخش کشاورزی در کشور، امری خطیر است.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل صندوق بیمه کشاورزی، صبح روز دوشنبه 29 مهرماه 98، ستاد صندوق بیمه کشاورزی به منظور توسعه فرهنگ بیمه کشاورزی و روان سازی ارائه بیمه های مورد نیاز بخش کشاورزی مقارن با آغاز سال زراعی جاری، میزبان نشست مشترک هم اندیشی و هماهنگی بیمه کشاورزی با حضور دکتر محمد ابراهیم حسن نژاد قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی، اعضاء هیأت مدیره، رؤسای سازمان های جهاد کشاورزی استان های قم، گلستان، مرکزی، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان به همراه معاونین خدمات بیمه کشاورزی و معاونین برنامه ریزی و امور اقتصادی و شماری از مدیران ستادی صندوق بیمه کشاورزی بود.

دکتر حسن نژاد در نشست تخصصی بیمه کشاورزی با تشریح مخاطرات و ویژگی های تولید در بخش کشاورزی، بیمه کشاورزی را یک سازوکار مشارکت در پذیرش ریسک با همکاری تولیدکنندگان، معرفی نمود.

قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی دراین نشست تخصصی با اشاره به انواع مدل های بیمه کشاورزی (بیمه پایه - شاخص عملکرد - بیمه های تکمیلی - بیمه با تعرفه های ترجیحی) بیمه پایه را مبنای اصلی بیمه محصولات استراتژیک معرفی و (گستردگی - شدت بالا - تواتر پائین) را سه ویژگی این مدل از بیمه های کشاورزی برشمرد.

وی سپس با اشاره به اقدامات توسعه ای در نظام بیمه کشاورزی افزود: کشاورزان می توانند با خرید بیمه نامه های تکمیلی از پوشش لایه های متنوع ریسک با شدت خسارات بیشتر، بهره مند گردند.

او در ادامه از افزایش رضایت مندی متولیان بخش کشاورزی و کشاورزان با استفاده از مدل های متنوع بیمه ای خبر داد.

دکتر محمد ابراهیم حسن نژاد با اعلام شرایط بیمه های کشاورزی با تعرفه ترجیحی از تدوین طرح ها و ارائه بسته های بیمه ای مناسب به منظور پوشش بیمه ای ویژه کشاورزان پیشرو و نیز طراحی و توسعه بیمه های عوامل تولید (سازه گلخانه ها، پرورش ماهی در قفس، ماشین آلات و ...) و همچنین ایجاد زمینه های لازم به منظور  بیمه اجباری دام براساس بند (ث) ماده ۳۳ قانون برنامه ششم توسعه کشور و بند (ج) ماده ۳۲ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی خبر داد.

وی همچنین با تأکید بر همکاری چندجانبه سازمان های جهاد کشاورزی سراسر کشور، استفاده بیشتر از توان تخصصی و حرفه ای تعاونی‌های تولید و شرکت‌های سهامی زراعی، تشکل‌ها و صنف های بخش کشاورزی را برای توسعه و افزایش ضریب نفوذ بیمه، ضروری برشمرد.

قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی در نشست تخصصی بیمه کشاورزی با حضور روسای سازمان های جهاد کشاورزی استان های قم، گلستان، مرکزی، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان به همراه معاونین خدمات بیمه کشاورزی، معاونین برنامه ریزی و امور اقتصادی، گفت: با تلاش های صورت گرفته در راستای افزایش تعهدات بیمه و استقبال کشاورزان از بیمه های پایه، بیمه های فراگیر در کشور توسعه می یابد.

وی در ادامه و مقارن با آغاز سال زراعی جدید از تغییر مبنای تعهد بیمه گر از هزینه تولید به ارزش تولید در محاسبات و تعرفه‌های بیمه کشاورزی در سال زراعی جاری، خبر داد.

گفتنی است در ابتدای برنامه و در جریان بازدید از سامانه جامع بیمه کشاورزی، ضمن معرفی سامانه، تشریح کارکردهای زیرسامانه های پایش، حسابداری - حسابرسی، بازرسی و نظارت، اطلاعات مکانی، تولید و تحلیل کلان داده (Big Data Digestion) مبتنی بر سیستم سنجش از راه دور (RS)، امکانات و توانایی های سامانه در صدور بیمه نامه و تولید گزارش های تخصصی بیمه کشاورزی بررسی شد.

شایان ذکر است، صندوق بیمه کشاورزی هرساله در طول سال زراعی با نشست های متعدد با سازمان های مرتبط با هدف توسعه بیمه کشاورزی در نظر دارد، خدمات متنوع و بهتری به جامعه کشاورزی و کشاورزان شریف داشته باشد.

منبع: 
گروه روابط عمومی و بین الملل

ارسال نظر جدید