جمعه، 20 تير 99

بیمه کشاورزی برگ برنده رئیس‌جمهور

بیمه کشاورزی برگ برنده رئیس‌جمهور

هفدهم دی 97 بود که رئیس دولت، در جمع مسؤولان بخش کشاورزی حضور یافت و از امنیت غذایی سخن گفت که سرنوشت امنیت ملی کشور را رقم می‌زند. ملتی که خیالش از تأمین غذای سالم آسوده باشد و سرمایه اجتماعی لازم را داشته باشد می‌تواند با حکمرانان خردمند و با تعامل و همزیستی، همچون بسیاری از کشورهای جهان به زیست و توسعه ادامه دهد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل صندوق بیمه کشاورزی، رئیس‌جمهور گفت با «بیمه» باید کشاورزان را تأمین کنیم، به سخن دیگر امنیت کشاورزی و غذایی درگرو بیمه است.

شاید اشاره او به تغییر الگوی خسارات بود که تنها در چند ساعت از یک‌شب فروردین 97، توده سرما بخشی از کشور را زیر سایه سنگین و بی‌شفقت خویش کشید و گفته می شود،بیش از 11هزار میلیارد تومان خسارت مستقیم به بخش کشاورزی وارد کرد و سبد غذایی مردم نجیب ایران را مورد تطاول قرار داد.

از این روست که شب یلدای امسال بسیاری از ایرانیان بدون پسته بود و سفره صبحانه شمار بسیاری خالی از گردوست. همچنین طی این سال‌ها دست‌کم 10 خسارت داشته‌ایم که اگرچه میزان برآورد خسارت آن‌ها ممکن نیست، اما محتمل است کهتایک‌صدهزار میلیارد تومان تخمین زده شود.

ریسک سیستماتیک خشکسالی، پراکنش نامناسب باران بر تن تفتیده کشور، رکورد فرسایش خاک و تخریب سرزمین (Land Degradation)، سیل و تگرگ همگی کف‌مایه اندک کشاورز ایرانی و امنیت غذایی مردم را نشانه رفته‌اند و در این میانه چه آرزوهایی که از یاد نمی‌رود.

دنیای مدرن، بیش از دو سده است که با مفهوم بیمه کشاورزی آشناست و از آن به‌عنوان اهرمی مطمئن برای پاسداری از امنیت غذایی بهره می‌برد.

در کشور ما نیز سازکار بیمه کشاورزی، به‌خوبی فراهم است و بیش از نیمی از آن وجهی که برای بیمه محصولات کشاورزان لازم است برعهده دولت است که براساس قانون برنامه ششم توسعه کشور باید در لایحه بودجه سالانه، درقالب ردیف مستقل ،تقدیم مجلس شود.

جای شگفتی است که با این حجم خسارات در کشور از یک‌سو و کارآمدی ابزار بیمه که قابلیت پیش‌بینی منابع و توزیع عادلانه و نظام‌مند خسارات را برای مدیریت ریسک‌های مالی در مقابل مدیریت بحران دارد تنها یک‌هزار میلیارد تومان! بودجه دیده شده بود که معلوم نیست چه درصدی از خسارات مستقیم کشور را جبران خواهد کرد.

اکنون لایحه بودجه پیش‌روی نمایندگان است تا با همسویی نظر رئیس‌جمهور که بیمه را باور دارد، حکمرانی در بخش تأمین غذای مردم را روان ساخته و رقم یادشده را تا سه‌هزار میلیارد تومان افزایش دهند.

منبع: 
روابط عمومی و بین الملل

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید