دوشنبه، 28 مرداد 98

سرما عامل 70 درصد خسارت زرشک خراسان جنوبی است

سرما عامل 70 درصد خسارت زرشک خراسان جنوبی است

معاون خدمات بیمه کشاورزی استان خراسان جنوبی گفت: عامل 70 درصد خسارت های وارده به محصول زرشک استان در سال زراعی جاری (مهرماه 96 تاکنون) سرما و یخبندان بوده است.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل صندوق بیمه کشاورزی، مهندس جواد غنچه در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) افزود: از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون عوامل متعددی از جمله سرما و یخبندان در فروردین ماه، سیل و تگرگ در اردیبهشت ماه، بادهای گرم تیر و مردادماه و اکنون نیز سرما و یخبندان پاییزه خسارت زیادی به محصول زرشک استان وارد کرده است.

وی بیان کرد: افت شدید دما و یخبندان سبب ترکیدگی دانه های زرشک و افت کیفیت آن شده است.

معاون خدمات بیمه کشاورزی استان خراسان جنوبی اظهار داشت: برخی شهرستان ها که زودتر نسبت به برداشت زرشک اقدام کرده بودند خسارت کمتری وارد شده است.

وی 20 آبانماه را پایان سال بیمه ای محصول زرشک دانست و گفت: در محصول زرشک علاوه بر توفان، زلزله و تگرگ، سرما و یخبندان و بادهای گرم نیز تحت پوشش بیمه قرار گرفته است.

معاون خدمات بیمه کشاورزی استان خراسان جنوبی تعداد بیمه گذاران زرشک استان را 9 هزار و 369 نفر اعلام کرد و افزود: سهم بیمه گذار برای این محصول امسال به طور میانگین در هر هکتار 100 هزار تومان است.

غنچه عنوان کرد: تعرفه های جدید بیمه محصول زرشک اکنون به استان ابلاغ شده لذا آندسته از کشاورزانی که تمایل به بیمه باغات خود را دارند بایستی به دفاتر خدمات بیمه مراجعه کنند.

وی ادامه داد: افرادی که در گذشته نیز محصولات باغی آنها بیمه بود و پارسال دچار خسارت شده اند بدون پرداخت هیچگونه حق بیمه ای می توانند از محل طلبشان به صورت تهاتر نسبت به بیمه باغات خود اقدام کنند.

گفتنی است زرشک یکی از محصولات استراتژیک خراسان جنوبی بوده که منبع درآمدی 25 هزار بهره بردار را به خود اختصاص داده است.

همچنین بیش از 98 درصد زرشک ایران در این استان تولید می شود میزان برداشت زرشک امسال در استان 19 هزار و 100 تن پیش بینی شده است.

منبع: 
روابط عمومی و بین الملل

ارسال نظر جدید