چهارشنبه، 28 آذر 97

صندوق بیمه کشاورزی ضامن رشد کشاورزی

صندوق بیمه کشاورزی ضامن رشد کشاورزی

رونق کشاورزی در گرو تقویت صندوق بیمه کشاورزی

فعالیت در بخش کشاورزی به‌علت اتکای زیاد به طبیعت و وابستگی آن به‌عوامل و شرایط جوی و محیطی، فعالیتی همراه با ریسک بالا به‌حساب ‌می‌آید و تولید‌کنندگان این بخش همواره با خسارات ناشی از بروز حوادث قهری و بلایای طبیعی روبه‌رو هستند. از این رو بقا و دوام فعالیت‌های تولیدی در این بخش نیازمند حمایت‌های جدی از تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران این حوزه است. در بین سیاست‌های مختلف حمایتی، بیمه محصولات کشاورزی به‌عنوان راه‌حل مفید و مناسب جهت مقابله با این خطرات همواره مورد توجه و تأکید بوده است. بسیاری از کارشناسان کشاورزی معتقدند که بیمه محصولات کشاورزی به کشاورزان کمک می‌کند تا برای کاهش ریسک، بهترین برنامه‌های مدیریتی و استراتژی‌های پایدار را به کار ببرند. در این راستا گفت‌وگویی داشتیم با برخی مسئولان بخش کشاورزی که به شرح زیر است.

کشاورزان ایلامی از بیمه کشاورزی ۳۰ محصول استفاده می‌کنند

جلال میرزایی، نماینده مردم ایلام در مجلس، نیز در گفت‌وگو با «سبزینه» گفت: طبق قانون، بیش از ۱۵۰ محصول کشاورزی مشمول حمایت بیمه کشاورزی است و کشاورزان ایلامی از ۳۰ محصول برای بیمه استقبال بیش‌تری کرده­اند. وی گفت: طی سال‌های اخیر به‌دلیل بارش‌های شدید باران، سیل، طوفان و گرد و غبار، خسارت‌های فراوانی به کشاورزان استان وارد شد که کشاورزان دچار ضرر و زیان زیادی شدند. میرزایی افزود: با توجه به این‌که استان ایلام مستعد بروز بلایای طبیعی است، باید فرهنگ‌سازی بیمه محصولات کشاورزی در استان رواج پیدا کند. وی ادامه داد: خشک‌سالی از پدیده‌های مهم استان ایلام است که در سال‌های اخیر باز هم خسارت به کشاورزی استان وارد کرده که نیاز به بیمه محصولات کشاورزی در استان را دوچندان کرده است. رغبت کم کشاورزان برای بیمه محصولات کشاورزی درحالی‌است که مسئولان جهاد کشاورزی از کمبود بارش‌ها و کم شدن منابع آبی خبر می‌دهند که این خود ضرورت بیمه محصولات کشاورزی در استان را دوچندان می‌کند.

تخصیص اعتبار بیمه محصولات کشاورزی ۱۰۰ درصد شد

علی ابراهیمی، نماینده مردم شازند، در مجلس شورای اسلامی، هم به خبرنگار «سبزینه» گفت: نمایندگان در نشست علنی ۲۹ بهمن‌ماه در جریان بررسی جزئیات بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال ۹۷، با الحاق یک بند به تبصره ۵ این لایحه با ۱۳۱ رأی موافق، ۲۱ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۱ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند. وی در ادامه افزود: براساس بند الحاقی که به پیشنهاد نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح شد، تخصیص اعتبار بیمه محصولات کشاورزی ۱۰۰درصد شد و این کمک بزرگی به کشاورزان است. وی در ادامه گفت: کشاورزان مظلوم‌ترین قشر جامعه هستند، لذا باید پرداخت بیمه محصولات کشاورزی به‌صورت ۱۰۰درصدی انجام شود؛ هرچند این موضوع در قانون برنامه ششم توسعه نیز آمده و مطرح شدن آن در لایحه بودجه، تکرار است. نماینده مردم شازند تأکید کرد: اعتبار بیمه محصولات کشاورزی ۳۵۰میلیارد تومان کاهش پیدا کرده که این موضوع به کشاورزان ضربه وارد می‌کند.

دولت تلاش می‌کند بیمه کشاورزی تقویت شود

علی بختیاری، نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه‌، نیز به «سبزینه» خبر داد: نمایندگان مجلس یک‌هزار میلیارد تومان برای پرداخت سهم دولت و تقویت صندوق بیمه کشاورزی اختصاص دادند. وی در ادامه افزود: نمایندگان خانه ملت در ادامه بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور طی مصوبه‌ای، بند «ج» تبصره ۱۳ را نیز تصویب کردند که براساس آن در اجرای جزو یک بند «ب» ماده ۳۲ قانون برنامه ششم توسعه، ۱۰هزار میلیارد ریال جهت پرداخت سهم دولت و تقویت صندوق بیمه کشاورزی از محل منابع ماده 10 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده 12 قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور اختصاص یابد و این نشان می‌دهد که دولت تلاش می‌کند بخش بیمه کشاورزی تقویت شود. عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تأکید دارد که بخش کشاورزی از حداقل حمایت در طول چهار دهه گذشته برخوردار است.

صندوق بیمه کشاورزی از جمله طرح‌های تشویقی برای حمایت از کشاورزان است

عباس پاپی‌زاده هم در گفت‌وگو با «سبزینه» گفت: اعتبار صندوق بیمه کشاورزی در بودجه سال آینده کاهش پیدا کرده است. عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که بیمه کشاورزی در واقع قرارداد حقوقی بین کشاورزان و دولت است، توضیح داد: کشاورزان در ابتدای هر سال زراعی مبلغی را به صندوق بیمه کشاورزی پرداخت می‌کنند تا در مقابل آن صندوق به تعهدات خود در قبال حمایت از کشاورزان عمل کند؛ اما از آن‌جایی که دولت از تأمین اعتبار این صندوق شانه خالی می‌کند، عملاً کشاورزان ضرر می‌کنند. نماینده مردم دزفول در مجلس دهم ادامه داد: وقتی کشاورز از کشت برخی محصولات امتناع کند، در واقع به الگوی کشت آسیب وارد می‌شود و تنظیم بازار محصولات برهم می‌خورد. پاپی‌زاده با بیان این‌که با بسته‌های تشویقی باید از تولید محصولات کشاورزی مراقبت کرد، بیان داشت: بیمه کشاورزی از جمله طرح‌های تشویقی برای حمایت از کشاورزان است که متأسفانه بودجه سال آینده آن کاهش یافته. عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت بودجه کشاورزی در لایحه بودجه سال آینده، اظهار داشت: متأسفانه بخش کشاورزی از حداقل حمایت در طول چهار دهه گذشته برخوردار است.

همکاری با بخش خصوصی اقدامی مؤثر جهت ارتقای عملکرد صندوق بیمه کشاورزی

رضا ترکاشوند، مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران مرغ‌ تخم‌گذار میهن، گفت: فعالیت‌های صندوق بیمه کشاورزی یکی از خدمات حمایتی از تولیدکنندگان، به‌ویژه فعالان بخش کشاورزی است که برای فعالیت تولیدی آنان ایجاد امنیت کرده است. مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران مرغ‌ تخم‌گذار میهن با اشاره به این‌که دولت باید در این زمینه به تعهدات خود عمل کند، افزود: بین صندوق بیمه کشاورزی و بیمه‌گذار قراردادی منعقد می‌شود که تعهدی حقوقی است و در صورت بروز خسارات صندوق بیمه باید غرامت آنان را پرداخت کند. ترکاشوند افزود: صندوق بیمه نیمی از بودجه خود را از دولت دریافت می‌کند و گاهی به‌دلیل دیرکرد در پرداخت بودجه از سوی دولت نمی‌تواند به تعهداتش به‌درستی عمل کند. این موضوع سبب بی‌اعتمادی بیمه‌گذاران به این نهاد شده است. وی با بیان این‌که امسال شرایطی به‌مراتب بهتر از سال‌های گذشته داشته‌ایم، ادامه داد: در سال جاری تقریباً تمامی خسارات نیمه اول سال پرداخت شد و پرونده‌های خسارات نیمه دوم نیز تشکیل شده است. طبق آخرین اخبار بخشی از طلب تمامی پرونده‌های تشکیل شده به حساب آنان واریز می‌شود. مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران مرغ‌ تخم‌گذار میهن با اشاره به این‌که همکاری با بخش خصوصی یکی از اقدامات مؤثر درجهت ارتقای عملکرد این صندوق است، افزود: همکاری با بخش خصوصی و اعمال نظر آنان در تهیه دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌ها نقش بسیار مؤثری در بهبود عملکرد این صندوق دارد. لازم است تمامی بیمه‌شدگان درصورت بروز خسارت بتوانند بخشی از خسارات خود را دریافت کنند تا فعالیت‌های جاری آنان متوقف نشود. ترکاشوند با بیان این‌که بخش کشاورزی از حساسیت و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، تصریح کرد: بخش کشاورزی بیش از سایر بخش‌ها در معرض حوادث و اتفاقات قرار دارد و چون با موجود زنده سروکار دارد، از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است؛ لذا درصورت دریافت خدمات بیمه‌ای مناسب کشاورزان بیش‌تر به تولید محصولات کشاورزی و ادامه کار ترغیب خواهند شد. 

 

صندوق بیمه کشاورزی پشتیبان کشاورزان در تولید محصولات کشاورزی

علی‌اکبر خدایی، مدیرعامل اتحادیه صادر‌کنندگان آبزیان، نیز گفت: بیمه برای حمایت از محصولات کشاورزی که بیش‌تر در معرض آسیب‌ قرار دارند، بسیار ضروری است. مدیرعامل اتحادیه صادر‌کنندگان آبزیان با اشاره به اقدامات صندوق بیمه کشاورزی در حمایت از صنعت آبزی‌پروری در کشور ادامه داد: اگر حمایت‌های صندوق بیمه برای رونق فعالیت‌‌های صنعت آبزی‌پروری به‌ویژه میگو در کشور نبود، این موقعیتی را که در صنعت میگو برخی از استان‌ها همچون بوشهر، چابهار و سیستان و بلوچستان شاهدیم، نداشتیم. خدایی ادامه داد: صندوق بیمه کشاورزی نقش پشتیبان را برای کشاورزان ایفا می‌کند و موجب امیدواری تولیدکنندگان و رونق سرمایه‌گذاری در این بخش می‌شود. وی با انتقاد از این‌که گاهی به تعهدات به‌درستی عمل نمی‌شود، ادامه داد: صندوق بیمه کشاورزی در ابتدای کار محصولات کمی را تحت پوشش خود داشت و در آن شرایط دولت سهم خود را از تأمین اعتبارات به‌راحتی پرداخت می‌کرد؛ اما هنگامی که تعداد بیمه‌شدگان بالا رفت، دولت نتوانست به تمامی تعهدات خود به‌خوبی عمل کند. مدیرعامل اتحادیه صادر‌کنندگان آبزیان با تأکید بر این‌که دولت باید اعتبارات لازم را برای جبران خسارات به‌موقع پرداخت کند، تصریح کرد: لازم است محصولاتی که بیمه آن‌ها ضرورتی ندارد، برعهده کشاورز گذاشته شود تا دولت بتواند سهم خود را برای محصولات اساسی به‌موقع پرداخت کند. خدایی ادامه داد: در صورت حمایت موثر بیمه از بیمه‌شدگان، بسیاری از تولیدکنندگان برای بیمه محصولاتشان ترغیب خواهند شد؛ اما متأسفانه در شرایط کنونی این حمایت به‌خوبی انجام نمی‌شود. وی با اشاره به این‌که در صورتی‌که صندوق بیمه کشاورزی بر اموری همچون آموزش، پیشگیری، برنامه‌های تشویقی و ترجیحی بیش‌تر تمرکز کند، میزان خسارات بسیار کاهش خواهد یافت، افزود: برگزاری دوره‌های آموزشی در افزایش راندمان و کاهش ضایعات بسیار مؤثر است و لازم است دولت برای ارتقای آموزش و پیشگیری از بروز خسارات بودجه‌ای را در نظر بگیرد. مدیرعامل اتحادیه صادر‌کنندگان آبزیان در ادامه افزود: صندوق بیمه کشاورزی یک بیمه دولتی است و این صندوق با همکاری بیمه‌های خصوصی، کارآیی بسیار بهتری خواهد داشت و جبران خسارت به شیوه مناسب‌تری انجام خواهد شد.

به گزارش «سبزینه» گفته‌های کارشناسان مذکور در حالی است که صندوق بیمه کشاورزی باوجود کمبود منابع مالی خود کوشیده است تا از لحاظ مدیریتی و اداری حداکثر تلاش خود را در جهت جلب رضایت بیمه­ گذاران بکند و ازجمله اقدامات اخیر آن می­توان به سامانه جامع بیمه کشاورزی اشاره کرد. در این سامانه مراحل اداری صدور بیمه­ نامه و پرداخت غرامت با دقتی بیش از پیش و در حداقل زمان ممکن صورت می‌گیرد و با توجه به امکان اخذ آمار لحظه­ ای از بیمه و پرداخت غرامت از سامانه مذکور، امکان محاسبه تعرفه­ های متناسب با هر منطقه و رعایت عدالت فراهم شده است. همچنین از دیگر اقدامات نوآورانه می­توان به طرح­ های نوین بیمه ­ای مانند بیمه­ های پایه اشاره کرد که در آن با پرداخت حق ­بیمه اندک امکان جبران خسارت­ های فاجعه­ بار محصولات فراهم شده است.

منبع: 
روابط عمومی و بین الملل

ارسال نظر جدید