پنجشنبه، 28 تير 97

دمای بالای هوا سبب خسارت به باغ های زرشک و پسته شد

دمای بالای هوا سبب خسارت به باغ های زرشک و پسته شد

مدیر گروه خدمات بیمه کشاورزی استان خراسان جنوبی گفت: در افزایش دمای اخیر عمده خسارات به باغ های زرشک و پسته وارد شده است.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل صندوق بیمه کشاورزی به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ جواد غنچه مدیر گروه خدمات بیمه کشاورزی استان خراسان جنوبی، در خصوص خسارت گرما در استان اظهار کرد: خراسان جنوبی دارای 11 شهرستان و 28 شهر است که محصولات عمده استان زرشک، عناب، زعفران و پسته است.

وی افزود: در افزایش دمای اخیر عمده خسارات به باغ های زرشک و پسته وارد شده است.

مدیر گروه خدمات بیمه کشاورزی استان خراسان جنوبی گفت: در سطح استان بیشترین بیمه محصولات کشاورزی مربوط به باغ های زرشک، پسته و زعفران با سطح تقریبی هفت هزار هکتار است.

غنچه بیان کرد: در پی وقوع گرما و افزایش شدید دما از اواسط خرداد ماه 1396 (بازه زمانی 12 خرداد تا اول تیرماه) با استناد به آمار دریافتی از ایستگاه هواشناسی،  بازدیدهایی به صورت اکیپ کارشناسی، از تعدادی از باغات پسته و زرشک تحت پوشش بیمه در تعدادی از شهرستانهای استان انجام شد.

وی بیان کرد: در پی وزش باد و افزایش دما در خرداد ماه (بازه زمانی 12 خرداد تا اول تیرماه و میانگین دمای 39 درجه)  و بر اساس بازدیدها از باغات زرشک مناطق قهستان ، اسدیه ، درمیان ، قاین ،آرین شهر و بیرجند ، وزش باد  به همراه هوای گرم در برخی مناطق  باعث سیاه و قهوه ای شدن دانه های زرشک شده است.

وی ادامه داد: این امر ناشی از تخریب و تغییر ترکیبات در رنگدانه های موجود در زرشک به خصوص آنتوسیانین ها است و همچنین در هوای گرم میزان تنفس افزایش و فتوسنتز کاهش می یابد و این مساله موجب کاهش عملکرد  می شود.

مدیر گروه خدمات بیمه کشاورزی استان خراسان جنوبی بیان کرد: شایان ذکر است بالاترین دما مربوط به 26 خرداد تا اول تیر بوده که در برخی مناطق مانند قاین دما  41 درجه اعلام شده، اما از آنجایی که ایستگاه در داخل شهر مستقر است و دمای داخل باغ حدود 2-3 درجه گرمتر بوده لذا دمای باغ 44 درجه گزارش شده است.

غنچه گفت: درپی بازدید از باغات پسته در مناطق قاین ،آرین شهر، بیرجند، بشرویه، فردوس، سرایان، طبس، نهبندان و مود افزایش شدید دما،(دمای بالای 40 درجه) در زمان رشد سریع محصول،  باعث از بین رفتن مغز محصول می شود که نهایتا در زمان برداشت باعث افزایش درصد پوکی محصول می شود.

وی افزود: هرچه افزایش دما و مدت آن بیشتر باشد ضمن افزایش درصد پوکی، سبب سیاه شدن پوست میوه و سوختن آن می شود.

غنچه خاطرنشان کرد: شایان ذکر است از آنجایی که گرمازدگی میوه تنها در بیمه نامه تکمیلی تحت پوشش است لذا تنها بیمه گذارانی که محصول خود را به صورت تکمیلی بیمه نموده اند مشمول خسارت های مذکور می شوند.

وی با اشاره به عوامل تحت پوشش بیمه تکمیلی زرشک، گفت: عوامل گرمازدگی در زمان تلقیح و گرمازدگی میوه زرشک تحت پوشش بیمه تکمیلی و عواملی از قبیل سیل، تگرگ، یخبندان و طوفان تحت پوشش بیمه عمومی قرار دارند.

مدیر گروه خدمات بیمه کشاورزی استان خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: در خصوص میوه پسته عواملی مانند نوسانات دمایی، گرمازدگی میوه و سرما تحت پوشش بیمه تکمیلی و بارندگی بی موقع زمان تلقیح، زلزله، سیل، تگرگ و طوفان نیز تحت پوشش بیمه عمومی قرار دارند.

منبع: 
روابط عمومی و بین الملل

ارسال نظر جدید