يكشنبه، 02 ارديبهشت 97

سطح زیرکشت کلزا در فامنین به 350 هکتار رسید

سطح زیرکشت کلزا در فامنین به 350 هکتار رسید

مدیر جهادکشاورزی شهرستان فامنین از افزایش سطح زیرکشت کلزا به عنوان سیاست اقتصاد مقاومتی در این شهرستان خبر داد و گفت: سطح زیرکشت کلزا از 117 هکتار در سال گذشته به 350 هکتار در سال زراعی جاری رسیده است.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل صندوق بیمه کشاورزی علی موحدی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، با بیان اینکه در سال گذشته 200 تن دانه روغنی کلزا در شهرستان فامنین تولید شد، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال 500 تن کلزا در فامنین تولید شود.

وی با اشاره به اینکه 75 درصد از مزارع غلات فامنین تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار دارد، یادآور شد: در سال زراعی 95-96 بیش از 30 هزار هکتار از مزارع تحت پوشش بیمه قرار گرفتند به‌طوریکه شهرستان فامنین رتبه اول استان در این زمینه را به خود اختصاص داد.

وی با بیان اینکه شهرستان فامنین دارای 5500 بهره‌بردار کشاورزی است، عنوان کرد: در سال گذشته 2800 هکتار کشاورزی حفاظتی در شهرستان فامنین انجام شده است.

موحدی بیان کرد: شهرستان فامنین دارای 24 استخر پرورش ماهیان سردآبی و 18 استخر ماهیان گرمابی است که در سال گذشته 330 تن گوشت ماهی در این شهرستان تولید شده است.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان فامنین با اشاره به فعالیت 60 واحد صنعتی پرورش دام در این شهرستان خاطرنشان کرد: فامنین با داشتن 154 هزار رأس دام سبک و 13 هزار و 500 رأس دام سنگین توانست در سال گذشته 1400 تن گوشت قرمز تولید کند.

وی با تأکید بر اینکه در سال گذشته18 هزار تن شیرخام در شهرستان فامنین تولید شده است، بیان کرد: در سال گذشته اصلاح نژاد 551 رأس دام سنگین، 200 رأس دام بومی و 450 رأس دام سبک انجام گرفته است.

وی با بیان اینکه شهرستان فامنین فاقد واحد تولید مرغ است، گفت: امسال یک واحد مرغداری با ظرفیت 100 هزار قطعه مرغ تخم‌گذار در شهرستان فامنین در دست احداث است که تا کنون 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و پیش‌بینی می شود تا 2 ماه آینده آماده بهره‌برداری شود.

موحدی تعداد کندوهای زنبورعسل این شهرستان را 3500 فروند دانست و افزود: در سال گذشته 35 تن عسل در زنبورستان‌های فامنین تولید شد.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان فامنین با اشاره به اینکه شهرستان فامنین در زمینه مبارزه با سن غلات جزو شهرستان‌های برتر استان بوده است، یادآور شد: در راستای امنیت غذایی و حفظ محصول توسط 7 اکیپ و 7 کارشناس مبارزه با سن غلات در 33 هزار هکتار از مزارع غلات شهرستان انجام گرفته است.

وی با بیان اینکه سال گذشته 35 هزار تن گندم در فامنین تولید شد، اظهار کرد: در سال زارعی جاری 32 هزار هکتار گندم در فامنین کشت شده است که پیش‌بینی می شود 40 هزار تن گندم از این سطح تولید شود.

 موحدی ادامه داد: همچنین سال گذشته 8000 تن جو از مزارع این شهرستان برداشت شد که امسال نیز پیش‌بینی می‌شود 10 هزار تن محصول تولید شود.

وی عنوان کرد: در راستای توسعه درجه مکانیزاسیون و کنترل ضایعات ریزش 120 دستگاه کمباین مورد بازدید قرار گرفته و 3 میلیارد و 200 میلیون تومان تسهیلات از محل تسهیلات خط مکانیزاسیون در راستای افزایش ضریب مکانیزاسیون کشاورزی پرداخت شده است.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان فامنین با اشاره به اینکه در راستای حفظ و صیانت از اراضی کشاورزی طرح ممانعت از تغییر کاربری غیرمجاز در مزارع کشاورزی انجام شده است، تصریح کرد: 100 مورد اخطار شفاهی، 6 مورد تخریب تغییر کاربری غیرمجاز و اعاله 7 مورد خاکبرداری غیرمجاز از اقدامات صورت گرفته در این طرح بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته 250 هکتار آبیاری تحت فشار و 100 هکتار سامانه نوین آبیاری قطره‌ای و تیپ در مزارع شهرستان فامنین انجام گرفته است.

موحدی با اشاره به کاهش سطح زیرکشت هندوانه و چغندرقند در فامنین گفت: سطح زیر کشت هندوانه به عنوان محصول غیرراهبردی و پرآب‌بر از 130 هکتار به 70 هکتار و سطح زیرکشت چغندرقند از 450 هکتار به 300 هکتار در سال گذشته کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه افزایش سطح زیرکشت محصولات کم‌آب‌بر از جمله زعفران از برنامه‌های جهادکشاورزی فامنین است، تصریح کرد: سطح زیرکشت زعفران از 1.5 هکتار در سال 94 به 6 هکتار در سال 95 رسیده است که برنامه‌ریزی شده این سطح در سال 96 به 12 هکتار برسد.

موحدی ادامه داد: در سال گذشته 700 اصله نهال زرشک در شهرستان فامنین کشت شده که برنامه توسعه کشت این محصول در مزارع فامنین وجود دارد.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان فامنین یادآور شد: در راستای استفاده از نهاده‌های استاندارد 3300 اصله نهال پایه رویشی لیبل‌دار و دارای گواهی سلامت از محل یارانه ملی و عمرانی در بین کشاورزان توزیع شده و حدود 1300 تن انواع بذور غلات آبی و دیم گواهی شده توزیع شده است.

 

منبع: 
روابط عمومی و بین الملل

ارسال نظر جدید