شنبه، 29 تير 98

90 درصد محصولات کشاورزی با آب پرهزینه تولید می شود

90 درصد محصولات کشاورزی با آب پرهزینه تولید می شود

وزیر محترم جهاد کشاورزی گفت : 90 درصد محصولات کشاورزی کشور با آب پر هزینه تولید می­شود.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل صندوق بیمه کشاورزی به نقل از ایرنا مهندس حجتی در نشست هم­اندیشی مدیران، انجمن ها، اتحادیه ها و صنوف بخش کشاورزی و اعضای شورای آب استان کرمان افزود: 90 درصد محصولات دنیا با استفاده از آب سبز تولید می شود و این میزان در کشور ما 10 درصد است.

وی بیان کرد : قریب به اتفاق تمام گندم دنیا با آب سبز است اما در کشور ما چنین نیست.

وی گفت: نباید خود را با کشاورزان اروپایی و آمریکایی مقایسه کنیم زیرا هزینه آب آنها در سرجمع خیلی کمتر از هزینه آب در کشور ماست.

وزیر محترم جهاد کشاورزی افزود: خشکسالی ها مقطعی نیست و همیشه وجود دارد لذا باید خود را با آن تطبیق داده و دنبال علاج بخشی باشیم.

وی تصریح کرد: نباید زیاد درباره خشکسالی صحبت کرد زیرا موجب می شود در انتظار ترسالی باشیم و کاری انجام ندهیم.

مهندس حجتی گفت: امروز از 100 واحد فرضی بارش، 88 واحد را در اختیار داریم و این شرایط کشور را باید قبول داشته باشیم.

وی تاکید کرد: باید خود را از نظر فرهنگی و نگاه و نیز در اجرا، برنامه ریزی و مدیریت آماده کنیم تا برخورد مناسبی با مساله کم آبی در کشور داشته باشیم.

وی افزود: این بارش ها در طول تاریخ وجود داشته و اجداد ما نیاز و رزق خود را متناسب با شرایط روز خود از این امکانات تامین کرده اند.

وزیر محترم جهاد کشاورزی گفت: دانش، تجربه و علم امروز بیشتر از آن است که بتواند نیازهای رفاهی ما را تامین کند و کشاورزان ما نیز سخت کوش ترین کشاورزان دنیا در ارتباط با مسایل آب هستند.

وی با اشاره به همکاری کشاورزان در اجرای طرح همیاران آب در استان کرمان افزود: بعید می دانم کشاورزی شاهد هدررفت آب باشد و کاری انجام ندهد.

وی خاطرنشان کرد: بهره وری ما در آب پایین است و باید دید در این حوزه چه کسی مقصر است.

مهندس حجتی گفت: باید با تقویت کشاورزان و آموزش به آنها زمینه ای را فراهم کنیم که بهره وری از آب افزایش یابد.

وی افزود: از استاندار کرمان که در حوزه مربوط به اجرای طرح همیاران آب پیشقدم بوده و زحمت کشیده اند، تقدیر می کنم.

وی از کشاورزان استان کرمان به عنوان توانمندترین کشاورزان کشور یاد کرد و گفت: آبیاری تحت فشار در کرمان به خوبی اجرا شده است.

وزیر محترم جهاد کشاورزی تاکید کرد: دولت در سال های اخیر توجه خوبی به موضوع کشاورزی در کشور داشته است و امسال نیز شاهد پشتیبانی خوب دولت از این حوزه خواهیم بود.

وی گفت: این اطمنیان را می دهم که بخش عمده وقت ما به مسایل و مشکلات حوزه کشاورزی و دامپروری پرداخته می شود و همواره این مسایل را پیگیری می کنیم.

وی بر همکاری و همراهی هرچه بیشتر نهادهای مردمی و کشاورزان با دولت برای رفع مشکلات بخش کشاورزی کشور تاکید کرد و افزود: امروز با روش های قدیمی نمی توان حرکت کرد و باید متناسب با شرایط روز در حوزه های مختلف گام برداریم.

منبع: 
خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران - ایرنا
کلمات کلیدی: 

ارسال نظر جدید