پنجشنبه، 09 آذر 02

حذف آمار خسارت سالهای فاجعه بار در محاسبه حق بیمه کشاورزی

معاون توسعه بیمه‌ صندوق بیمه کشاورزی خبر داد:

حذف آمار خسارت سالهای فاجعه بار در محاسبه حق بیمه کشاورزی

به گزارش روابط عمومی و امور بین المل صندوق بیمه کشاورزی به نقل از خبرگزاری ایانا، معاون توسعه بیمه‌ صندوق بیمه کشاورزی اعلام کرد:به منظور حمایت بیشتر از کشاورز، صندوق بیمه کشاورزی، خسارت سالهای فاجعه بار در محاسبه حق بیمه کشاورزی را حذف خواهد کرد.

قدرت الله نوری در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا بیان کرد: هیئت‌مدیره صندوق بیمه کشاورزی با استناد به ماده 33 اساسنامه و ماده 19 آیین‌نامه، می‌تواند سال‌های فاجعه‌بار را از محاسبات حق بیمه حذف کند.

وی در خصوص تعریف سال‌های فاجعه‌بار گفت: ما برای اینکه بتوانیم به بیمه‌گذاران کمک کنیم و حق بیمه را به مطلوبیت برسانیم سال‌های فاجعه‌بار را این‌گونه تعریف کردیم که اگر در سه سال متوالی یا دو سال متناوب ضریب خطر بیش از 60 درصد بود صندوق بیمه کشاورزی، آن سال‌ها را در محاسبه حق بیمه محصولات راهبردی باغات  و زراعت‌ها حذف خواهد کرد.

نوری اضافه کرد: با حذف سال‌های فاجعه‌بار عملاً تأثیری در کاهش حق بیمه ایجاد می‌شود. و این طرح یکی از اقدامات خوب و تأثیرگذار صندوق بیمه است که برای مطلوبیت حق بیمه کشاورز به آن پرداخته‌شده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه امسال، سال مهار تورم از سوی مقام معظم رهبری اعلام‌شده است صندوق بیمه طرح حذف سال‌های فاجعه‌بار را اجرایی کرد. به‌عنوان‌مثال ضریب خطر گندم دیمی که در اردبیل به حدود 45 درصد رسیده بود ما توانستیم در میانگین 10 ساله آن را پایین بیاوریم یعنی با حذف سال‌های فاجعه‌بار ما توانستیم ضریب خطر را کاهش دهیم دو سال را که حذف کردیم ضریب خطر از 45 درصد به 32 درصد کاهش یافت و مفهومش این است که حداقل حدود 500 هزار تومان در کاهش حق بیمه تأثیر گذاشته است.

نوری بیان کرد: از این 500 هزار تومان حدود 150 هزار تومان آن روی حق بیمه کشاورز تأثیر می‌گذارد این کار امسال انجام شد و هیئت‌مدیره این را مصوب کرد و توانست سال‌های فاجعه‌بار را در محصولات اساسی زیر بخش بیمه زراعت و باغ انجام دهد که خوشبختانه خیلی مؤثر واقع شد خصوصاً در گندم، جو، کلزا و نخود تاثیربسیار زیادی داشت .

وی اضافه کرد: این طرح را برای سال زراعی 1403-1402 اجرایی کردیم و برای تمام استان‌هایی که ضریب خطرشان در سه سال متوالی بیش از 60 درصد بود اجرایی شده است ولی متأسفانه کشاورزان هنوز آن‌چنان‌که باید از این طرح مطلع نیستند .

نوری تأکید کرد: کشاورزان باید بدانند که وزارت جهاد کشاورزی و دولت از آن‌ها حمایت حداکثری می‌کند به صورتی که از کل حق بیمه، 70 درصد آن سهم دولت است و همچنین در حدود 15 تا 20 درصد دیگر ضریب خطر را پایین آورده است و این به آن معنا است تا 90 درصد امسال در بیمه بعضی محصولات به کشاورز کمک می‌کنیم .

معاون توسعه بیمه صندوق بیمه کشاورزی در خصوص محصولات راهبردی و اساسی در بخش زراعت و باغ گفت: محصولات اساسی در بخش بیمه زراعت شامل گندم، جو، دانه‌های روغنی، کلزا، نخود و گلرنگ است و در بخش بیمه باغات شامل سیب، گردو، انگور، زیتون، پسته و خرما است .

وی افزود: این‌ها محصولاتی هستند که ممکن است در اثر حوادثی مثل سرمازدگی ناگهان کل محصول از بین برود و ما زمانی طرح حذف سال‌های فاجعه‌بار را اجرایی می‌کنیم که ضریب خطر از سطح عادی بالاتر برود .

نوری در ادامه افزود: بالاتر از سطح عادی، مفهومش این است که اگر کشاورز نتواند حق بیمه را پرداخت کند، در اینجا ما از ظرفیتی که قانون برایمان ایجاد کرده است برای محصولات اساسی استفاده می‌کنیم و کشاورز را به چرخه تولید بازمی‌گردانیم.

وی گفت: امسال به دستور وزیر جهاد کشاورزی قرار بر این است که سه محصول اصلی گندم، جو و دانه‌های روغنی را به‌طور فراگیر بیمه کنیم که این به نفع کشاورز است.

منبع: 
روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بیمه کشاورزی

ارسال نظر جدید