پنجشنبه، 09 آذر 02

معاون توسعه امور بیمه صندوق بیمه کشاورزی : برای سال زراعی ۱۴۰۲- ۱۴۰۱ علی الحساب ۶۰۰ میلیارد تومان غرامت به کشاورزان پرداخت شده است.

 برای سال زراعی ۱۴۰۲- ۱۴۰۱ علی الحساب ۶۰۰ میلیارد تومان غرامت به کشاورزان  پرداخت شده است و

همچنان در حال جمع بندی رقم کلی غرامت‌ها هستیم.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بیمه کشاورزی به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا، «قدرت الله نوری» در نشست خبری روز چهارشنبه 5 مهرماه 1402 با تشریح عملکرد این بخش در سال گذشته و برنامه سال زراعی جدید افزود: برای سال زراعی ۱۴۰۲- ۱۴۰۱ غرامت کامل در بخش‌های مختلف کشاورزی ۵ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که پس از اتمام جمع‌بندی‌ها، پرداخت می‌شود.

معاون توسعه امور بیمه ای صندوق بیمه کشاورزی تصریح کرد: غرامت‌ها در بخش‌های زراعی، باغی، دام، طیور، آبزیان، گیاهان دارویی، سبزی و صیفی، منابع طبیعی، ابنیه، تنه درختان، محصولات گلخانه‌ای، گل‌های زینتی، ماشین آلات پرداخت شده است.

وی گفت: طبق آمارها برای سال زراعی ۱۴۰۰ - ۱۴۰۱ مبلغ ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به طور ۱۰۰ درصدی در تمام زیربخش‌های کشاورزی پرداخت و تسویه شده است.

نوری افزود: بیشترین میزان غرامت‌ها با مبلغ ۲ هزارو ۶۰۰ میلیارد تومان مربوط به زیر بخش محصولات زراعی، ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان زیر بخش  باغبانی، ۳۹۴ میلیارد تومان زیر بخش دام، ۳۲۵ میلیارد تومان زیر بخش طیور و ۷۷ میلیارد تومان برای زیر بخش آبزیان پرداخت شده است.

معاون توسعه امور بیمه ای صندوق بیمه کشاورزی با بیان اینکه این صندوق در ابتدا با دو محصول آغاز به کار کرد، اظهار داشت: صندوق در حال حاضر این ۱۵۶ محصول را در ۳۲ استان و منطقه پوشش بیمه‌ای می‌دهد، به طوری که در برخی استان‌ها ۳۵ محصول و در برخی تک‌محصول تحت پوشش است.

وی با اشاره به پر مخاطره بودن بخش کشاورزی و وقوع خشکسالی در سال‌های اخیر و همچنین اهمیت بیمه در بخش کشاورزی، اضافه کرد: تفاوت زیادی بین بیمه‌های تجاری با بیمه کشاورزی وجود دارد، یکی از این تفاوت‌ها این است که مثلاً در یک روز چند استان خسارت می‌بینند و باید به آنها غرامت پرداخت شود.

به گفته نوری، همچنین در بیمه‌های تجاری ۱۰۰ درصد حق بیمه توسط بیمه‌گذار پرداخت می‌شود، اما در بیمه‌های کشاورزی ۶۵ درصد توسط دولت و کمتر از ۳۵ درصد توسط کشاورزان پرداخت می‌شود.

معاون توسعه امور بیمه صندوق بیمه کشاورزی گفت: حق بیمه بر اساس تعهدات تامین می گردد و تعهدات معادل ارزش موضوع و محصولی است که توسط وزارت جهاد کشاورزی و در صندوق بیمه تعیین می‌شود.

وی با بیان اینکه در بیمه دام و طیور و آبزیان ۸۰ درصد موضوع تعهد پرداخت می‌شود، افزود: بر اساس قیمت تعیین شده برای یک راس دام سنگین ۷۶ میلیون تومان ، اگر تلف شود ۶۵ میلیون تومان غرامت پرداخت می‌شود.

نوری همچنین به در دستور کار قرار گرفتن روش‌ها و مدل‌های متفاوت در سال زراعی جدید به جهت رسیدن به اهداف مدنظر گفت: نه‌تنها تعاملات خوبی با تشکل‌ها اتحادیه‌ها سازمان‌های ذی‌ربط داریم، بلکه طرح جدید بیمه عوامل تولید را نیز در دستور کار قرار داریم این یعنی علاوه بر محصولات، فعالیت‌ها و خدمات مرتبط با بخش کشاورزی نیز بیمه می‌شوند.

معاون توسعه بیمه ای صندوق بیمه کشاورزی ادامه داد: در همین راستا با شرکت‌هایی که در تامین و توزیع نهاده‌های بخش کشاورزی فعال هستند وارد مذاکره شدیم تا عوامل تولید مانند سیلوها، انبارها و نهاده‌های دامی تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.

به گفته وی، همچنین بیمه تجهیزات و سرمایه را نیز در دستور کار قرار داده‌ایم.

نوری تصریح کرد: هیات مدیره صندوق بیمه کشاورزی این اختیار را دارد که به جهت مطلوبیت حق بیمه، سال‌های فاجعه بار را از حق بیمه حذف کند که در زیر بخش محصولات باغی و زراعی این موضوع انجام شده است.

معاون توسعه بیمه صندوق بیمه کشاورزی گفت: در بخش ارزیابی خسارات نیز استفاده از فناوری‌های نوین مانند ماهواره‌ها و سنجنده‌های راه دور را در دستور کار داریم که توانستیم در ارزیابی خسارت‌ها به رضایت ۹۰ درصدی کشاورزان برسیم.

وی، به بیمه طرح جهش تولید در دیم‌زارها و بیمه کشاورزی قراردادی اشاره کرد و گفت: ۹۷ درصد از سطوح ابلاغی را در سال اول طرح جهش تولید در دیم‌زارها تحت پوشش بیمه قرار دادیم و ۱۵ برابر حق بیمه‌ای که از کشاورزان گرفتیم به عنوان غرامت پرداخت کردیم و در سال دوم طرح این عدد به یک میلیون و ۳۸۰ هزار هکتار و سال سوم طرح نیز این عدد به یک میلیون و ۸۱۰ هزار هکتار رسید.

نوری اضافه کرد: همچنین برای سال چهارم نیز قصد داریم این میزان را افزایش دهیم. در طرح کشاورزی قراردادی نیز در سال اول، صندوق بیمه ۲۴۲ هزار هکتار، در سال دوم ۴۲۰ هزار هکتار را تحت پوشش قرار داد.

به گفته معاون توسعه بیمه صندوق بیمه کشاورزی، در این دو طرح کشاورزان بایستی حین ورود به طرح محصولات خود را بیمه کنند.

وی اظهار داشت: امسال قصد داریم بیمه گیاهان دارویی را به ۵۲ محصول افزایش دهیم. در حالی که در سال گذشته این عدد ۲۳ محصول بود، همچنین بیمه حیات وحش را نیز از سال گذشته در دستور کار قرار دادیم تا از حیات وحش حفاظت شود.

نوری گفت: در تمام زیربخش‌ها به صورت میانگین ۳۰ درصد افزایش تعهدات را داشتیم. وی اضافه کرد: بیشترین خسارت مربوط به استان‌های اردبیل، کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، گلستان، فارس، خوزستان، کرمان و تهران است و بالغ بر ۷۰ درصد غرامت‌ها را این استان‌ها به خود اختصاص داده‌اند.

منبع: 
روابط عمومی و بین الملل

ارسال نظر جدید